Alan Turing Kimdir?

Alan Turing

Alan Turing

Alan Mathison Turing, 23 Haziran 1912’de Londra’da doğmuştur. Britanya Hindistan koloni idaresinde Hindistan devlet memuru olarak çalışan bir babanın ikinci oğludur. 6 yaşındayken okula gitmeye başlamış olan Turing, kısa sürede okulun başöğretmeni tarafınca üstün zekâsıyla keşfedilir. 14 yaşlarındayken ünlü ve çok pahalı olan bir özel okula kayıt olur. Okulun ilk günü ülkede genel grevin başlaması sebebiyle trenlerin işlemediği bölgeye 60 milden fazla süren yolu bisikletle gider ve okulunda derslere girmeye adım atar.

Alan Turing hemen hemen çok genç olmasına karşın, hatta derslerinde hemen hemen öğrenmemesine karşın, matematiksel problemlerle ilgilenmiş, özellikle türev ve integral üzerine problemlere yönelmiştir. Hatta 16 yaşındayken karşılaştığı Albert Einstein’ın çalışmalarını üzerine yoğunlaşmış ve Einstein’ın Newton hareket teorilerini ve kanunlarını eleştirmelerini kendi çalışmalarıyla yine çıkarmıştır.

Turing’in matematik alanına daha çok ilgi duyması üniversitede Cambridge Kings Kolej’e gitmesine sebep oldu. Üstün bir dereceyle mezuniyet belgesi alan Turing, merkezi limit teoremi tezi ile kolejde bilimsel nitelikli üye seçilmiştir. İleriki yıllarda Princeton Üniversitesi’nde de çalışan ve buradan “Felsefe Doktoru” unvanını alan Turing, daha sonrasında Cambridge’ye dönerek matematik ve kriptoloji alanında çalışmalarına devam eder.

Kriptoloji alanında devletin çok gizli birimlerinde ve görevlerinde çalışan Alan Turing, 7 Haziran 1954’te temizlikçisi tarafınca evinde ölü bulunmuştur. Ölüm sebebinin yatağının kenarında bulunan siyanürlü elma sebebiyle zehirlenme olduğu açıklansa da devletin gizli birimlerinde çalıştığı için İngiliz danışma servisi tarafınca öldürülüp intihar süsü verilmiş olabileceği iddialar arasındadır.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SINAV DUYURULARI
KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
1
ONLİNE SINAV
20
ADET SORU
247
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
    KPSS
    DERS DOKÜMANLARI
    KATEGORİLER
    Araç çubuğuna atla