9. Sınıf

9. Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 65-83 Sayfa Cevapları

9. Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı 65. Sayfa Cevapları

1. İlk yardımda hiç bulundunuz mu? Paylaşınız.

İlk yardımda hiç bulunmadım.Ancak ilk yardım yapılırken izlediğim birkaç olay olmuştur.

2. Sizce ilk yardımda amaç nedir? Açıklayınız.

İlk yardımın amacı,kazazedenin o anda hayatını devam ettirebilmesi için yapılan müdahalelerdir.Ambulans gelene kadar hastaya yapılması gereken müdahale yapılır ve hayatta kalması sağlanabilir.Onun için ilk yardım hayat kurtarıcıdır.

3. İlk yardımcı kendisi ve kazazedelerin güvenliği için ne gibi önlemler almalıdır?

İlk yardımcının kendisi ve kazazedelerin güvenliği için alması gereken önlemler:
1-Kazazede ile iletişim halinde olmalıdır.Eğer bilinci kapalı ise ona uygun müdahale yapmalıdır.
2-Mevcut durumun daha kötüye gitmemesini sağlamalıdır.
3-Kazazede,güvenli bir bölgeye alınmalı, yeni kazalara mahal vermeyecek şekilde olay ve ilk yardım yeri işaretlenmelidir.
4- Trafik kazası gibi bir durumda çalışan araç varsa kontak kapatılmalı, kalabalık dağıtılmalı, gaz kaçağı vb. tehlikeli bir durum varsa engellenmelidir.
5-Hemen 112’ye haber vermelidir.

9. Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı 67. Sayfa Cevapları

İstanbul-Ankara otobanında, Ankara yönünde seyrediyordum. Gerede’yi geçince sağda bir kalabalık gördüm. Bir araç takla atmıştı. Yavaşladım ve aracımı sağa çekerek durdum. İhtiyacı olan varsa yardım etmek istiyordum. Kendimi tanıttım. Yerde bir kişi yatıyordu ve en az on kişi öylece durmuş onu seyrediyordu. 112’yi arayıp aramadıklarını sordum. Aramışlardı, ancak henüz ambulans gelmemişti. Hemen, kişinin yaşam bulgularını değerlendirdim. Orada bekleyenlerden biri on dakika öncesine kadar nefes aldığını fakat on dakikadan beri hiçbir hareketinin olmadığını söyledi. Ben temel yaşam desteğine başladım. Kısa süre sonra ambulans geldi. Ekibe yaralıyı devrettim. Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.

1. İlk yardım uygulayacak olan kişilerin, ilk yardım eğitimi almış olmaları gerekli midir?

Evet gereklidir.Çünkü ilk yardım kurallarını bilen bir kişi ancak nasıl ve ne şekilde bir müdahalede bulunabileceğine karar verebilir.Aksi takdirde kazazedenin durumu daha da kötüye gidebilir.

2. Kaza sonrasında yaralılara yanlış müdahalede bulunmak hangi sonuçlara neden olabilir?

Kazazedenin durumunun daha da kötüye gitmesini veya durumun ölümle sonuçlanmasına yol açabilir.Bundan dolayı ilk yardım kurallarını bilmeyen kişiler yaralıya müdahalede bulunmamalıdır.

3. Kalabalık yaralıya müdahele etmeyerek doğru mu yapmıştır? Tartışınız.

Eğer o kalabalıkta ilk yardım bilgisi bulunan bir kişi yok ise kalabalık doğru olanı yapmıştır.Bu durumlarda ilk yardım bilgisi yok ise yaralıya müdahalede bulunmamak daha yararlıdır.Nedeni ise yaralının durumunun daha da kötüye gitmesi sağlanabilir. Hastanın endişesi var ise giderilmelidir.

9. Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı 72. Sayfa Cevapları

112 Acil Yardım hattı neden gereksiz yere meşgul edilmemelidir? Tartışınız.

Türkiye’de 112 acil çağrı merkezi aramalarının %85-90’ı boşuna yapılan aramalardır. Bunun sonucu olarak gerçek bir acil durumda kişiler 112’yi aradıklarında meşgul çalıyor ya da beklemek zorunda kalıyorlar. Bundan dolayı bu birimde çalışan kişiler ihbarın gerçek olduğunu anlamak için çeşitli sorular zormak zorunda kalıyor bu da bir vakit kaybına yol açıyor.
Acil bir yaralanma veya hastalık durumunda dakikalar hatta saniyelerin bile hasta veya yaralılar için oldukça fazla önemi vardır.Ancak yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı dakikalarca zaman kaybedilmekte ve bu gecikmelere bağlı ölümler olabilmektedir.
Bu nedenle insanlar, bir gün kendilerinin de acil servis ve ambulans ihtiyacı olabileceğini unutmayarak 112’yi gereksiz aramamalıdır.

1. İlk yardım uygulamalarını bilmek niçin önemlidir? Açıklayınız.

Herhangi bir olay olsun,bir kaza olsun kişilere müdahalede bulunabilmek hatta o kişilerin hayatını kurtarabilmek için ilk yardım kurallarını ve uygulamalarını bilmemiz gerekir.Bazen kendi ailemizin hatta kendimizin de başına gelebilecek çeşitli kazalar olmaktadır.Anında müdahale ve hayat kurtarabilme için ilk yardım kurallarını bilmeliyiz.

2. Herhangi bir kaza anında yapılacak ilk yardım temel uygulamaları nelerdir? Açıklayınız.

İlk yardım uygulamaları 3 ana başlık altında toplanır.Bunlar;Koruma,bildirme ve kurtarma aşamalarıdır.
Koruma aşamasında yapılması gereken;olay yerinde olası tehlikeler belirlenir ve bu tehlikelere karşı önlemler alınır.Yani amaç güvenli çevre oluşturmaktır.
Bildirme aşamasında;en hızlı ve güvenli şekilde sağlık kuruluşlarına haber verilmelidir.
Kurtarma aşaması ise;olay yerinde hasta yaralılara müdahale; hızlı fakat sakin ve bilinçli bir şekilde yapılmalıdır.

3. Olay yerinin değerlendirilmesinde yapılacak işlemleri sıralayınız.

Olay yerinin değerlendirilmesinde yapılacak işlemler:
1-Kazaya uğrayan araç eğer şartlar uygun ise yolun dışına ve güvenli bir alana alınmalı, kontağı kapatılmalı, el freni çekilmeli, araç LPG’li ise aracın bagajında bulunan tüpün vanası kapatılmalıdır.
2-Olay yeri görünebilecek bir şekilde işaretlenmelidir.
3-Olay yerinde hasta/yaralıya yapılacak yardımı zorlaştıracak veya engelleyebilecek kişiler olay yerinden uzaklaştırılmalıdır,
4-Sigara içilmemeli ve ateş yakılmamalıdır,
5-Ortam havalandırılmalıdır,
6-Kazazede yerinden oynatılmamalıdır,
7-Kazazedenin yaşam bulguları ABC ile test edilmelidir,
8-Kırık ve kanama kontrol edilmeli ve hasta sıcak tutulmalıdır,
9-Bilinç kapalı ise ağızdan bir şey verilmemelidir,
10-Hasta ve olay yeri hakkında tüm bilgiler kayıt altına alınmalıdır,
11-Yardım ekibi gelene kadar olay yerinde kalınmalıdır.

9. Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı 73. Sayfa Cevapları

1. İlk yardımcı hasta/yaralıda ilk olarak nelere bakar?

İlk olarak Havayolu açıklığının değerlendirilmesi yapılır.Daha sonra Solunumun değerlendirilmesi yapılır.En son olarak ise,Dolaşımın Sağlanması aşamasıdır.

İlk önce ilk yardımcı hastanın havayolunun açık olup olmadığına bakar.Yani havayollarında bir sıkıntı var mı sorunsuna cevap arar.Örneğin;Özellikle bilinç kaybı olanlarda dil geri kaçarak solunum yolunu tıkayabilir buna önlem alınır.
Solunum değerlendirilmesi yapılırken, Bak-Dinle-Hisset yöntemi ile solunum yapıp yapmadığını 5 saniye süre ile kontrol edilir.
En son aşama ise dolaşım sağlanmasıdır.Bu aşamada,Kalp masajı yapılarak hayati öneme sahip organların oksijen alması sağlanır.

2. Solunum yolunun tıkanmasıyla ilgili herhangi bir olay yaşasaydınız, ne yapardınız?

İlk önce sakin olmaya çalışırdım. Daha sonra bildiklerimi uygulardım.Örnek;hava yolu açıklığı sağlamaya çalışırken hasta/yaralı baş, boyun, gövde ekseni düz olacak şekilde yatırılmalıdır kuralını uygulardım.Kontrol altına aldıktan sonra hemen 112’yi arayarak yardım çağırır ve ekiplerin gelmesini beklerdim.

3. Burun kanamasında neler yapılabilir?

1-Ön burun kanamasını durdurmak için burun ucundaki yumuşak kısım bir elin baş parmak yardımı ile sıkıca sıkılır.
2-Oturur pozisyonda baş öne eğilerek yaklaşık olarak 10 dakika beklenmelidir.
3-Burun ve yanağa buz uygulanmalıdır.
4-Eğer kanama hala devam ediyorsa en yakın sağlık kuruluşuna haber verilmelidir.

4. Evlerde bulunan zehirli maddeler neler olabilir? Araştırınız.

Evlerde bulunan zehirli maddeler:
1-Oda spreyleri,
2-Çamaşır deterjanları,
3-Naftalin,
4-Ocak temizleyicileri,
5-Fare zehirleri,
6-Sinek kovucu ve sinek öldürücü ilaçlar,
7-Cam silecekleri

9. Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı 76. Sayfa Cevapları

E-5 kara yolunda bir kamyonla özel bir araç çarpışmıştır. Kazayı gören bir araç sürücüsü hemen durur ve yardıma gelir. Özel arabanın şoförü ölmüştür. Kamyon şoförü ise direksiyona sıkışmıştır. Arabadan bir kadın ve bir çocuk fırlamıştır ve 2-3 metre ilerde yatmaktadır. Çocuk 3-4 yaşlarındadır ve korkuyla ağlamaktadır. Başı ve kolunda kanama vardır. Yardıma gelen kişi çocuk ağladığı ve kanaması olduğu için hemen çocuğa yardım eder. Aşağıdaki soruları yukarıda verilen metne göre cevaplayınız.

1. Bu olayda ilk yardımcı doğru davrandı mı?

Evet doğru bir şekilde davranmıştır.İlk olarak küçük çocuğa yardım etmesi ve onun panik içinden kurtarılmasını sağlaması gerekir.

2. Bu kaza sonrasındaki müdahalede öncelik hangisine verilmelidir? Niçin?

Öncelik küçük ve ağlayan çocuktadır. Çünkü çocuk ağladığına göre yaşıyor ve öncelik panik içinde olduğu için ona aittir.Onu kontrol altına alıp hemen diğer kişilere yardım sağlanılmalıdır.Çocuk güvenli bir alana taşınmalıdır.

3. İlk yardımda hasta/yaralı nasıl değerlendirilir?

Hava yolu açıklığının değerlendirilir.
Solunumun değerlendirilmesi yapılmalıdır.
Dolaşımın sağlanması kontrol edilir.
Kazazedenin ilk olarak havayoluna bakılır.Nefes almakta güçlük çekiyor mu veya Özellikle bilinç kaybı olanlarda dil geri kaçarak solunum yolunu tıkamış mı diye kontrol edilir.
Daha sonra solumun değerlendirilmesine geçilir.Burada ise,Bak-Dinle-Hisset yöntemi ile solunum yapıp yapmadığını 5 saniye süre ile değerlendirir.
En son olarak ise,dış kalp masajı yapılarak hayati öneme sahip organların oksijen alması sağlanır.

9. Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı 83. Sayfa Cevapları

1. Hasta veya yaralıyı değerlendirme aşamaları nelerdir? Açıklayınız.

Üç ana başlık altında toplanır.Hasta veya yaralıyı değerlendirme aşamaları,hava yolu açıklığının değerlendirilmesi,solunumun değerlendirilmesi ve dolaşımın sağlanması aşamalarıdır.
İlk aşama hava yolu açıklığının değerlendirilmesidir.Bu aşamada ilk yardımcı hastanın havayolunun açık olup olmadığına bakar.Yani havayollarında bir sıkıntı var mı sorunsuna cevap arar.Örneğin;Özellikle bilinç kaybı olanlarda dil geri kaçarak solunum yolunu tıkayabilir buna önlem alınır.
İkinci aşama yapılırken ilk yardımcı solunum değerlendirilmesi yaparken, Bak-Dinle-Hisset yöntemi ile solunum yapıp yapmadığını 5 saniye süre ile kontrol edilir.
Son aşama ise dolaşım sağlanmasıdır.Bu aşamada,Kalp masajı yapılarak hayati öneme sahip organların oksijen alması sağlanır.

2. Kısmi tıkanma ile tam tıkanma arasındaki farklar nelerdir? Açıklayınız.

Kısmi tıkanma:
1-Çok az da olsa bir miktar hava geçişi var olan tıkanmalardır.
2-Hasta öksürmeye teşvik edilmelidir.
3-Belirtileri;hasta/yaralı nefes alabilir,öksürebilir veya konuşabilir.
Tam tıkanma:
1-Hava girişinin hiç olmadığı tıkanma çeşididir.
2-Hasta/yaralı nefes alamaz,konuşamaz,acı çeker ve rengi morarmıştır.
3-İlk yardım olarak Heimlich manevrası yapılır.

3. Dış kanamayı durdurmak için yapılacak ilk yardım basamaklarını açıklayınız.

Dış kanamayı durdurmak için yapılacak ilk yardım basamakları:
1. Başparmak ve işaret parmağı ile basınç uygulama: Yara küçük ve kanama az ise, yara üzerine temiz bir bez ile baskı uygulanır.
2. Basınçlı pansuman yani Tampon: Yara içindeki yabancı cisimler çıkarılmadan, yara üzerine temiz bir pansuman koyulur daha sonra sargı bezi veya mevcut temiz bir bez ile sıkıca sarılır.
3. Kanayan yerin yüksekte tutulması: Kanayan kısmın, kalp seviyesi üzerine yükseltilmesi gereklidir.Bu şekilde kanama durabilir.
4. Damar üzerine basınç yapılacak noktalar ise;
Şakak bölgesi: Kulak önüne parmakla bastırılır
Yüz bölgesi: Yüzün, kanamanın bulunduğu yönün, alt çene kemiğinin orta kısmına parmakla bastırılır.

4. Şok belirtileri nelerdir? Açıklayınız.
1-Kan basıncının düşmesi,
2-Zayıf veya hızlı nabız,
3-Ciltte soğukluk veya nemlilik,
4-Baş dönmesi,
5-Susuzluk hissi,
6-Bilincin zayıflaması
gibi belirtiler şok belirtileridir.

5. Gıda zehirlenmelerinde ilk yardım uygulamalarını anlatınız.

Gıda zehirlenmelerinde ilk yardım uygulamaları:
1-Eğer hasta 5 saat önce yiyeceği yemiş ise kusturulmamalıdır.
2-Hasta bol bol su içirilip dinlendirilmesi gerekir.
3-Hemen bir hekime başvurulmalıdır.
4-İshali durdurulucak ilaçlar verilmemelidir.Nedeni ishal zararlı bakterilerin atılmasını sağlar (Bu durumlarda).

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla

Beylikdüzü escort, istanbul escort