7. Sınıf

7. Sınıf Matematik Ders Kitabı Gizem Yayınları Sayfa 128 Cevapları

2017–2018 7. Sınıf Gizem Yayınları Matematik Ders Kitabı 3. Ünite Bir Oranda Çokluklardan Birinin 1 Olması Durumunda Diğerinin Alacağı Değer Sayfa 128 Alıştırmalar Cevapları

7. Sınıf Gizem Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 128 Cevabı

ALIŞTIRMALAR

Aşağıdaki sorularda doğru cevaba ait seçeneği işaretleyiniz.

1) 3 yolcu otobüsünde 132 koltuk varsa aynı tür 1 yolcu otobüsünde kaç koltuk vardır?
A) 44 B) 45 C) 46 D) 48

Çözüm–>
3 otobüste 132 koltuk
1 otobüste x koltuk ise
1 ile 3 arasındaki ilişki 3 katı  132 de x üç katı olacak yani 132/3=44
Cevap 44

2) 32 TL’ye 4 kg deterjan alınabiliyorsa 1 kg deterjanın fiyatı kaç liradır?
A) 6 B) 8 C) 9 D) 10

Çözüm–>
32 TL’ye 4 kg deterjan
X TL’ye 1 kg detarjan
32 / 4 = 8 TL

3) Bir evin duvarlarını boyamak için kullanılacak 4 L boyaya 1 L su karıştırılırsa 1 L boyaya kaç mililitre su karıştırılır?
A) 175 B) 200 C) 250 D) 300

Çözüm–>
4 L boyaya 1 LT su (1000 ml)
1 L boyaya x LT su
1000 ml / 4 = 250 ml

4) 3 kavunun 9 TL’ye, 4 karpuzun 10 TL’ye satıldığı bir sergiden 1 kavun ile 1 karpuz alan biri kaç kuruş öder?
A) 475 B) 500 C) 525 D) 550

Çözüm –>
3 kavun 9 tl ise tanesi 3 TL’dir.
4 karpuz 10 tl ise tanesı 2 TL 50 kuruştur.

3 TL + 2 TL 50 kuruşu toplarsak
5 TL 50 kuruş öder.

5) Aynı tür 5 defterin fiyatı 30 TL olduğuna göre 1 defterin fiyatı kaç liradır?
A) 5 B) 5,5 C) 6 D) 6,5
Çözüm–>
30 ÷ 5 = 6 olur
Yani bir defterin fiyatı 6 TL’dir.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla

Beylikdüzü escort, istanbul escort